czwartek, 28 marca 2013

Rakard Kingdoms – buduj imperium w mrocznym średniowieczu

Macie jeszcze czas na to by spróbować swoich sił w kolejnej strategicznej grze przeglądarkowej? Jeżeli „TAK” to spieszę poinformować, że przed dwoma dniami wystartowała polska wersja Rakard Kingdoms – gry w której budujemy od podstaw własne imperium. Gra jest świeża więc każdy ma spore szanse na to by zapisać się w historii i na długo zapaść w pamięć przeciwników.

Rakard Kingdoms to strategiczna gra przez przeglądarke od studia Upjers (Zielone Imperium, Wolni Farmerzy). Grę świetnie podsumowuje jedno ze zdań z samouczka: „W królestwie Rakard jesteś nie tylko świadkiem historii, ale jej aktywnym aktorem wpływającym swoimi decyzjami na losy kontynentu.” Nasze wioski możemy łączyć w twierdze i zamki. Zmieniać wygląd mapy poprzez zajmowanie pól, budowę kolejnych wiosek, budowę dróg lądowych i kanałów wodnych.

Mimo, że w Rakard Kingdoms mamy do wyboru 3 nacje – Alemanowie (budowniczy), Frankowie (neutralni), Wizygoci (podżegacze wojenni) – to wybór tej z której się wywodzimy będziemy mogli przeprowadzić dopiero gdy nasza pierwsza wioska osiągnie 100 mieszkańców. Podejmując decyzję o naszym pochodzeniu warto zapoznać się z plusami i minusami poszczególnych nacji.

Rakard Kingdoms - Screen z pierwszą wioską Rakard Kingdoms - Screen z główną mapą
W porównaniu do innych gier przeglądarkowych samouczek Rakard Kingdoms był mało intuicyjny. Trochę czasu potrwało zanim się zorientowałem, że link do samouczka – przydzielającego nam poszczególne zadania – znajduje się na dolnym pasku nawigacyjnym. Odgłos po wykonaniu zadania przypominał mi… sposób oddychania Dartha Vadera. Po prostu ciężko to opisać, musicie samemu sprawdzić. Być może zostanie to poprawione w późniejszej wersji gry.

Tabelki w grze Rakard Kingdoms Zakładka z armią w Rakard Kingdoms
Początkowe zadania polegają głównie na rozbudowie infrastruktury wioski: musimy obsiać pole zbożem, wybudować obóz drwali, kamieniołom i kopalnię żelaza, podnieść podatki (ich wysokość ustalamy sami, wpływając tym na morale mieszkańców), rozbudować chaty, wybudować spichlerz, zrekrutować pierwszych żołnierzy i przeprowadzić pierwsze badania.

Na Rakard Kingdoms nie zawiodą się fani czatowania, wszelkiej maści tabelek i rankingów. W grze jest kilka czatów (ogólny, handlowy, klanowy), a gdy jest nam mało możemy założyć własny kanał na którym będziemy rozmawiać z grupą przyjaciół. Nie zabrakło tabelek podsumowujących ilość i stopień rozbudowy budynków, wielkość armii, ilość i godzinną produkcję surowców. Z innymi graczami możemy się porównywać w takich kategoriach jak statystyki ogólne, wojsko, gospodarka i dobrobyt. Statystyki ogólne stanowią połączenie wojska i gospodarki. Ponadto statystyki są podzielone na grupy według ludności i na bieżąco aktualizowane.

Grę znajdziecie tutaj: http://rakard.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz