wtorek, 12 marca 2013

Forge of Empires – buduj imperium na przestrzeni wieków

Tapeta z gry przeglądarkowej Forge of Empires
fot. pl.forgeofempires.com
Forge of Empires to wręcz monumentalna strategia przeglądarkowa od InnoGames. Jakby tu ją opisać jednym zdaniem? Gra budzi skojarzenia z serią Civilization oraz Age of Empires – tyle, że w tym przypadku gramy przez przeglądarkę. Gracze mogą się tu rozwijać w swoim własnym tempie: od epoki kamienia, przez epokę brązu i żelaza, po średniowiecze i epokę kolonialną.

Na przestrzeni wieków prowadzimy badania nad nowymi technologiami, podbijamy kolejne prowincje, walczymy z NPC oraz innymi graczami. Wszystko to pozwala nam rozwijać naszą stolicę od prowincjonalnego miasteczka z epoki kamienia do światowej stolicy handlu epoki kolonialnej.

Twórcy bardzo dużo uwagi przyłożyli aspektowi budowy i rozbudowy własnego miasta. Wraz z wynalezieniem nowych badań oraz wzrostem populacji, szczęścia i produktywności odblokowujemy dostęp do coraz lepszych elementów wpływających na wygląda i infrastrukturę naszej stolicy. Na początku nasza przestrzeń jest bardzo ograniczona, przez co musimy bardzo starannie planować rozbudowę.

Drzewko Technologii w Forge of Empires Tutorial w Forge of Empires
W Forge of Empires, każde miasto budowane jest wokół Ratusza. Drogi muszą łączyć twoje budynki mieszkalne, militarne i produkcyjne byś mógł korzystać z ich funkcjonalności. Mądrze wykorzystując przestrzeń która została ci dana możesz doprowadzić do rozkwitu miasta.

Hola… nie tak szybko. Nie ma rozwoju miasta bez dużej populacji, szczęśliwej populacji. By do twojego miasta wprowadzali się nowi mieszkańcy musisz ich jakoś do tego zachęcić. W tym celu budujesz budynki mieszkalna i upiększasz swoje miasto: pomogą ci w tym kwiaty, pomniki, obeliski i wiele innych.

Jeżeli nie widzisz dla siebie miejsca przy ciągłym upiększaniu miasta możesz położyć większy nacisk na dwa pozostałe aspekty gry: rozwój technologii, handel i prowadzenie wojen. Wszystkie technologie które zbadałeś i które możesz zbadać są dostępne w bardzo czytelnym drzewku technologii. Możecie je zobaczyć na jednym ze screenów.

FoE - Mapa prowincji Forge of Empires - miasto i budowa
Prawdziwa gratka czeka osoby poszukujące rozbudowanej gry strategicznej przez przeglądarkę. Gra Forge of Empires ma do zaoferowania mapkę prowincji na której planujemy w którym kierunku poszerzać nasze królestwo oraz mapkę typu Hex Field, z której korzystamy gdy dochodzi do walki z NPC lub innym graczem.

Na mapce składającej się z Hexów możemy dać prawdziwy popis naszej myśli taktycznej. Walka odbywa się w systemie turowym, więc mamy trochę czasu by przemyśleć na które pole przesunąć jednostki. Dzięki dobrej technologii i umiejętnemu wykorzystaniu terenu oraz wiedzy dotyczącej jednostek wojskowych (która bije którą) jesteśmy w stanie wygrać nawet gdy siły wroga są większe.


Czy warto zagrać w Forge of Empires? W mojej opinii tak, zwłaszcza gdy dobrze bawiłeś się w Civilization i Age of Empires. Dwudniowe testy gry na wiele mi nie pozwoliły jednak dały ogólny wgląd na rozgrywkę. Ciekaw jestem opinii osób grających w Forge of Empires na co dzień. Co wam się w niej najbardziej podoba a co można by poprawić?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz