czwartek, 14 marca 2013

8 powodów dla których powinieneś pozwolić dziecku grać w gry wideo

W sieci co jakiś czas pojawiają się głosy mówiące o tym, że gry wideo to samo zło, powinno się ich zabronić, że odmóżdżają i powodują agresję… Na swoim przykładzie jakoś tego nie zauważyłem. Agresję może powodować również zbyt długie czekanie w kolejce, guma przyklejona do ławki, papierek leżący na chodniku i wiele innych rzeczy. Problem nie leży w grach a w ludziach.

Dzisiaj chciałbym przedstawić wam argumenty przemawiające za graniem w gry wideo. W rozwinięciu artykułu znajdziecie 8 powodów dla których warto pozwolić dziecku grać w gry komputerowe, konsolowe, mobilne. Co więcej, wasze dziecko nie musi grać samotnie. Możecie, wręcz powinniście, do niego dołączyć.

1. Gry uczą rozwiązywania problemów


Gry zmuszają dzieci do myślenia i szybkiego przetwarzania informacji. W sieci istnieje mnóstwo gier edukacyjnych, uczących przez zabawę. Każda gra angażuje dziecko i wymaga od niego myślenia i podejmowania kluczowych decyzji – tego samego nie można powiedzieć o wpatrywaniu się w telewizor.

2. Gry rozwijają kreatywność


Chcesz rozwijać w dziecku kreatywność? W sieci istnieje tysiące gier online w których kolorujemy, ubieramy, szkicujemy i tworzymy różne rzeczy. Jedną kolorowankę dziecko może pokolorować na dziesiątki, setki sposobów. Może cofać wyniki swojej pracy i patrzeć jak dana kolorowanka wyglądałaby gdyby wykorzystać inną paletę kolorów. Kreatywności uczy również jedna z najpopularniejszych gier komputerowych – Minecraft. W grze budujemy z klocków różnego rodzaju budowle. Minecrafta można śmiało porównać do klocków LEGO naszych czasów.

3. Gry uczą koncentracji i szybkiego czytania


Ostatnie badania – przeprowadzone przez włoskich naukowców z Uniwersytetu w Padwie – wykazały, że gry wideo pomagają dzieciom z dysleksją. Dzieci które grały w gry komputerowe potrafiły skupić swoją uwagę na kluczowych elementach tekstu bez utraty zdolności kojarzenia faktów. U dzieci które grały w gry wideo (wiek 7-13 lat) już po dwóch tygodniach zaobserwowano wzrost szybkości czytania i rozumienia tekstu.

4. Gry są społeczne i uczą działania w drużynie


Czasy kiedy w gry wideo grało się w osamotnieniu bezpowrotnie minęły. Dziś większość gier ma wbudowany multiplayer lub jest rozgrywanych online. Dzięki temu dzieci mogą mieć styczność z innymi graczami, dzielić z nimi zainteresowania i hobby. Niektóre etapy w grach wideo wymagają współpracy kilku osób co pomaga nauczyć się działać w grupie.

5. Gry pozytywnie wzmacniają


Duża część gier opiera się na systemie kar i nagród. Dzięki temu nasze dzieci już za młodu dowiadują się, że za pozytywne działania czeka ich upragniona nagroda. Zazwyczaj gry wideo mają kilka poziomów trudności – ukończenie każdego z nich (nawet gdy do przejścia każdego etapu podchodzi się kilka razy) zajmuje czasem sporo czasu i przynosi ogromną satysfakcję. Uczy to dzieci, że nawet najtrudniejsze problemy można rozwiązać, gdy podejdzie się do nich na kilka różnych sposobów.

6. Gry uczą strategicznego myślenia


Istnieje wiele gier w których o gracza wymaga się strategicznego podejścia, mierzenia sił na zamiary. Jedna gra będzie wymagać od gracza spełniania kilku określonych wytycznych, podczas gdy inna gra zaoferuje przejście wybranego etapu na kilka różnych sposobów. Od gracza będzie zależeć to jaką strategię obierze i którą drogą podąży do celu.

7. Gry wideo poprawiają koordynację ręka-oko i refleks


Jest wiele badań potwierdzających, że gry wideo pomagają poprawić koordynację ręka-oko. I nie dotyczą one tylko dzieci. Były nawet badania potwierdzające, że lekarze regularnie grający w gry komputerowe popełniają na sali operacyjnej o wiele mniej błędów od lekarzy którzy nigdy nie mieli styczności z grami. Co więcej, nawet najprostsza strzelanka potrafi pozytywnie wpłynąć na refleks.

8. Gry wzmacniają więzi rodzinne 


Wspomniałem na początku, że najlepiej grać w gry wideo wspólnie z dziećmi? Wspomniałem! Granie wspólnie z dzieckiem, nawet gdy przeciw sobie rywalizujemy, wzmacnia więzi rodzinne. Dziecko czuje, że z rodzicem łączą go wspólne zainteresowania a spędzanie czasu razem sprawia mu dużą przyjemność.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz