sobota, 16 lutego 2013

10 najpopularniejszych konsol do gier w historii

Jeżeli to czytasz to bardzo możliwe, że jesteś posiadaczem jednej ze stacjonarnych konsol do gier. Być może posiadasz jeszcze konsolę firmy Sega lub Atari, może masz coś od Sony, Nintendo lub Microsoftu, wreszcie… może w dalszym ciągu grasz na Pegasusie?

W związku z powyższym mam do ciebie pytanie: Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym która z konsol do gier sprzedawała się najlepiej? Która konsola może nosić miano najpopularniejszej w całej historii? Odpowiedź na to znajdziesz w rozwinięciu artykułu. Zacznijmy od miejsca 10.

10. Atari 2600: Konsola wydana w 1977 roku rozeszła się w nakładzie 30 milionów egzemplarzy.

9. Nintendo 64: Konsola miała swoją premierę w 1996 roku, na całym świecie sprzedało się około 33 milionów sztuk tego systemu.

8. Sega Genesis: Konsola wydana w 1988 roku rozeszła się w nakładzie 40 milionów egzemplarzy.

7. Super Nintendo Entertainment System: Konsola miała swoją premierę w 1990 roku, na całym świecie sprzedało się ponad 49 milionów sztuk tego systemu.

6. Nintendo Entertainment System: Konsola wydana w 1983 roku rozeszła się w nakładzie 62 milionów egzemplarzy.

5. Xbox 360
Zdjęcie konsoli Xbox 360, 5 miejsce w rankingu.

Ten system jest nadal w produkcji a liczba sprzedanych egzemplarzy rośnie każdego dnia. Dane ze stycznia 2013 roku mówią o tym, że łączna liczba sprzedanych egzemplarzy konsoli Microsoftu oscyluje w granicach 76 milionów sztuk. Warto jeszcze wspomnieć, że konsola miała swoją premierę w 2005 roku a najpopularniejszą grą, która się na niej ukazała jest Kinect Adventures.

4. PlayStation 3 

Konsola Sony ukazała się na rynku w 2006 roku i od tamtego czasu sprzedała się w łącznej liczbie 77 milionów egzemplarzy. Jej bezpośrednim konkurentem jest wydana rok wcześniej konsola Xbox 360. Najpopularniejszą grą na konsoli PlayStation 3 jest Call of Duty: Modern Warfare 3, która to sprzedała się w liczbie 12 milionów sztuk. Jedną z największych zalet konsoli jest napęd Blu-Ray.

3. Wii 

Wii w naszym kraju nie cieszy się dużą popularnością. Na szczęście dla Nintendo konsola wydana w 2006 roku sprzedała się na całym świecie w liczbie 99,38 miliona sztuk co dało jej miejsce na najniższym stopniu podium w rankingu najpopularniejszych konsol do gier w całej historii. Konsola konkuruje bezpośrednio z PlayStation 3 i Xbox 360 a swoją popularność zawdzięcza temu, że jako pierwsze z całej trójki zastosowała kontrolery ruchu.

2. PlayStation 

PlayStation, znana również pod nazwami PSX oraz PS one, to konsola wydana w 1994 roku. Była to pierwsza konsola do gier która sprzedała się w liczbie przekraczającej 100 milionów sztuk. Przez wszystkie lata które była dostępna na światowym rynku sprzedała się w łącznej liczbie 102,49 miliona egzemplarzy. Trzema najpopularniejszymi grami na ten system były: Gran Turismo, Final Fantasy VII oraz Gran Turismo 2.

1. PlayStation 2 

Wreszcie dotarliśmy do miejsca pierwszego. Najczęściej kupowaną konsolą do gier w historii jest PlayStation 2. System wydany w 2000 roku sprzedał się w rekordowej liczbie 153,6 miliona egzemplarzy. W styczniu 2013 roku Sony ogłosiło, że wstrzymuje produkcję konsoli. Najpopularniejszą grą na PS2 było Grand Theft Auto: San Andreas, gra sprzedała się w liczbie 17,33 miliona sztuk.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że projektanci konsoli byli na tyle przewidujący, by zaimplementować w PS2 kompatybilność wsteczną z PSX. Tym samym na PlayStation 2 można było grać w gry z PlayStation. Miało to duży wpływ na ogólną popularność systemu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz